Okna narożne – wady, zalety

Nowoczesna architektura wymaga nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jednym z nich są okna narożne, np. okno narożne w kuchni, których popularność nie maleje od kilku lat. Jakie rodzaje okien narożnych dostępne są w sprzedaży? Jakie są zalety okien narożnych? Czy mają one wady? Na czym polega montaż okien narożnych? Okna narożne w domu stanowią nie tylko atrakcyjny element architektoniczny, ale także praktyczne rozwiązanie, które wzbogaca walory estetyczne wnętrza. Dzięki nim pomieszczenia są jaśniejsze i wizualnie bardziej przestronne, otwierają jednocześnie szerokie widoki na otoczenie. Okna narożne stanowią doskonałą opcję dla domów i mieszkań o niewielkiej powierzchni. Otwierając wnętrze na dwie strony, powiększamy je optycznie, nadając mu przestronności. Krajobraz za oknem staje się naturalną ozdobą aranżacji. Okna narożne warto wykorzystać w salonie z wyjściem na taras, zwiększając możliwości strefy tarasowej. Fantastycznie sprawdzą się w sypialni na piętrze.

Okna narożne

Zastanawiasz się, co to są okna narożne? Mówiąc najprościej, okna narożne to rodzaj stolarki okiennej, która pozwala na montaż w rogu budynku. Posiadają one dwa przeszklenia, które połączone są ze sobą najczęściej pod kątem 90 stopni. Okna narożne, które pozwalają na „przeszklenie” narożnika budynku, są bardziej niż standardowa stolarka narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Najlepiej, jeśli są one cieplejsze i szczelniejsze niż okna standardowe. Powinny one posiadać co najmniej dwukomorowy pakiet szybowy i współczynnik przenikania ciepła Uw nieprzekraczający 0,9 W/(m2K). Dla wzmocnienia przeszkleń okien narożnych często stosuje się szkło hartowane.

Okno narożne OKNOPLAST Winergetic

Zalety okien narożnych

Okna narożne chętnie stosowane są w budownictwie mieszkaniowym – jedno-, dwu- i wielorodzinnym. Podoba Ci się to rozwiązanie, ale nie brakuje Ci argumentów, że okno narożne sprawdzi się też w Twoim domu? Sprawdź, jakie zalety okien narożnych najczęściej wymieniają osoby je użytkujące.

Większa ilość światła we wnętrzach

Po pierwsze, okna narożne gwarantują lepsze doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym – nawet o 30%. Promienie słoneczne wpadają od strony przeszkleń z dwóch stron budynku. Wnętrza są w efekcie nie tylko doświetlone lepiej, ale też dłużej.

Do 30% więcej światła

Wysoką estetykę i wspaniały wygląd okien narożnych trudno jest podważyć, jednak warto przyjrzeć się również aspektom mającym wpływ na ich funkcjonalność. Przeszklenie większej powierzchni ścian to znacznie lepsze doświetlenie wnętrza. Naturalne światło pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników oraz doskonale podkreśla stylistykę aranżacji wnętrza.

Wielkoformatowe przeszklenia narożne często są utożsamiane z większą utratą ciepła zimą i nagrzewaniem się pomieszczeń latem. Nowoczesne rozwiązania pozwalają zminimalizować ryzyko wymiany ciepła z otoczeniem. Świadczy o tym niski współczynnik przenikalności ciepła okien o większym formacie, w przypadku okien Internorm wynosi on zaledwie 0,74 W/(m2K), spełniając normy pasywności. Warto również w takich oknach zamontować żaluzje zewnętrzne.

Podniesienie walorów estetycznych budynku

Dodatkowo, okna narożne sprawiają, że budynek wygląda bardziej nowocześnie i lżej. Narożna konstrukcja stolarki okienne pozwala więc uzyskać bardziej estetyczny wygląd budynku i podnieść jego wartość rynkową.

Lepsze samopoczucie domowników

Lepsze doświetlenie pomieszczeń dzięki oknom narożnym przekłada się na poprawę samopoczucia domowników. Psychologowie są zgodni – światło naturalne to najlepsze „lekarstwo” przy obniżonym nastroju i problemach z koncentracją uwagi.

Niższe rachunki za prąd

W pomieszczeniach z oknami narożnymi rzadziej zapala się sztuczne oświetlenie. Promienie słoneczne wpadają do wnętrz z dwóch różnych stron świata, dzięki czemu są one doświetlane naturalnie przez dłuższy czas.

Optyczne powiększenie przestrzeni

W niewielkich wnętrzach okna narożne mogą dać efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Z jedno strony jest to możliwe przez lepsze doświetlenie wnętrz, z drugiej – przez „otwarcie” wnętrz na świat zewnętrzny.

Eksponowanie widoku za oknem

Okna narożne, zwłaszcza wielkoformatowe (np. od podłogi po sufit), pozwalają na uzyskanie efektu brakuje granicy między wnętrzami a światem zewnętrznym. „Wpuszczają” one przyrodę do pomieszczeń.

Wady okien narożnych

Czy okna narożne są produktem bez wad? Nie ma produktów, które byłyby ich pozbawione. Sprawdź, jakie minusy okien narożnych dostrzegane są przez ich użytkowników. Pamiętaj też, że to, co jest dla jednej osoby wadą, dla drugiej może być zaletą.

Wyższy koszt zakupu

Decydując się na okna narożne, musisz liczyć się z wyższym kosztem. Ich cena wynika jednak nie z chęci wykorzystania mody na okna narożne przez sprzedających, ale z faktu nietypowej budowy stolarki narożnej. Okna narożna kosztują więcej, zwłaszcza w wariancie ze stepem, ponieważ mają dwie tafle szklane łączone ze sobą, a także dodatkowe wzmocnienia itp.

Dłuższy czas realizacji zamówienia

Na okna narożne trzeba poczekać dłużej niż na konwencjonalną stolarkę. Ich wykonanie trwa nieco dłużej, ponieważ są wykonywane zawsze na wymiar i wymagają zastosowania dodatkowych wzmocnień.


Są bardziej narażone na czynniki pogodowe

Dawniej okna narożne, mimo starań producentów, często miały gorsze parametry termoizolacyjne czy szczelności. W efekcie nieco gorzej chroniły wnętrza przed czynnikami zewnętrznymi. Współcześnie okna narożne, chociaż są bardziej narażone na oddziaływanie deszczu, wiatru czy słońca, chronią dom z równą skutecznością co okna nienarożne.

Konieczność planowania na etapie projektowania budynku

Okna narożne powinno się zaplanować na etapie projektowania budynku. Wymagają one wykonania z wyprzedzeniem specjalnych nadproży, wzmocnień stropu, a także ramy żelbetowej w przypadku okien narożnych wielkoformatowych.

Wczesne podjęcie decyzji o osłonach

Planujesz zastosowanie jakiegoś typu zewnętrznych osłon okiennych przy oknach narożnych? Musisz zaplanować je na etapie projektowania i skonsultować w projektantem. Nie każde osłony można zamontować przy oknach narożnych i nie wszystkie są efektywne przy takiej stolarce.

Rodzaje okien narożnych

Okna narożne podzielić można, ze względu na ich konstrukcję, na dwie grupy. Są to okna narożne ze słupkiem, a więc profilem narożnym, oraz coraz częściej wybierane przez kupujących okna narożne ze stepem. Sprawdź poniżej, czym się różnią.

Okna narożne ze słupkiem

Narożne okna ze słupkiem w miejscu łączenia szyb umieszczony mają słupek w takim samym kolorze jak rama zespalająca konstrukcję. Ich dwa pakiety szybowe łączone są pod kątem nie tylko 90, ale też 45, 135 i 210 stopni. Zazwyczaj co najmniej jedno z dwóch skrzydeł okna narożnego jest otwierane. Okna narożne ze słupkiem mogą być cieplejsze niż okna narożne ze stepem, o ile ich profil narożny jest właściwie docieplony. Są także tańsze, ale za to ich wygląd jest mniej nowoczesny i minimalistyczny.

Okna ze stepem

Narożne okna ze stepem odznaczają się minimalistycznym wyglądem. Ich pakiety szybowe łączone są ze sobą bez wykorzystania profilu narożnego wyłącznie pod kątem 90 stopni. Jedna ze przeszklonych ścianek nakładana jest na drugą i miejsce łączenia wykańczane jest emalią ceramiczną lub specjalnym silikoem. Od strony wewnętrznej stosuje się jako ocieplenie łączenia sznur dylatacyjny i specjalny klej. Brak dodatkowego słupka pozwala na cieszenie się widokiem bez ograniczeń.

Ceny okien narożnych

Narożne okna ze stepem nie są otwierane i kosztują nawet 40% więcej niż modele ze słupkiem. Czy okna rogowe są drogie? Ceny okien narożnych mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rozmiar, materiał, wykończenie i producent. Okna narożne, ze względu na swoją nietypową konstrukcję, mogą być nieco droższe od standardowych okien prostokątnych.

Ile kosztuje okno narożne?

Cena okna narożnego zaczyna się na 1600 zł, a kończy nawet na kilkudziesięciu tysięcy złotych, co jest astronomiczną kwotą. Okna narożne bez słupka, choć zapewniają równie piękny widok, co siostrzany rodzaj stolarki okiennej są aż o 40% droższe od okien narożnych ze słupkiem. Kiedy zamawiać okna? Dobry czas na zamawianie okien to listopad, grudzień, styczeń – oprócz tego, że jesteś w stanie wynegocjować lepszą cenę, albo skorzystać z obniżki przygotowanej przez producenta okien, to w większości przypadków czas oczekiwania będzie krótszy, niż w szczycie sezonu.

You may like