Ulga termomodernizacyjna – wymień okna

Ile dotacja na wymianę okien 2022?
Beneficjenci programu Czyste Powietrze, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. złotych, w ramach podstawowego wsparcia mogą liczyć na dofinansowanie do wymiany okien nawet w kwocie 30 tys. zł.

Ile zwrotu za wymianę okien?
Można odpisać sobie aż 23% wydatków poniesionych na termomodernizację budynku, ale nie może być to więcej niż 53 tysiące złotych. Taką kwotę można odpisać sobie przez maksymalnie 3 lata.

Ulga termomodernizacyjna – wymień okna i odlicz nawet 53 tysiące od podatku!

Od 1 stycznia 2019 obowiązuje nowa ulga termomodernizacyjna. Dzięki niej, każdy, kto zdecyduje się na termomodernizację domu, będzie mógł odliczyć od podatku nawet 53 tysiące złotych przez trzy lata. Jeśli więc zastanawiałeś się nad wymianą stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych czy bramy garażowej na bardziej energooszczędne, jest na to teraz idealny moment. Skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej już w 2019 roku i ciesz się ciepłym, ekologicznym domem.

Ulga termomodernizacyjna – kto z niej skorzysta, a kto nie?

Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogą wszyscy właściciele stojących już domów jednorodzinnych. Nie dotyczy ona sytuacji, gdy dom nie jest jeszcze wybudowany – nie jest bowiem ulgą budowlaną. Ale jeśli dom jest już użytkowany, podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Wydatki na remont odliczą sobie od podatku podatnicy opłacający PIT
według skali (stawki 18 i 32 proc.), przedsiębiorcy płacący liniowy PIT według stawki 19 proc. PIT oraz ryczałtowcy (osoby uzyskujące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Warto także wyjaśnić, co kryje się pod terminem „domów jednorodzinnych”. Ministerstwo douzyskania z ulgi termomodernizacyjnej dopuszcza właścicieli budynków wolnostojących, domów w zabudowie bliźniaczej, szeregowej czy grupowej. Niestety, ulga termomodernizacyjna nie dotyczy właścicieli mieszkań.

Nie tylko docieplenia budynków – wymień okna i odpisz to sobie od podatku!

Ulga termomodernizacyjna obejmuje zarówno zakup urządzeń i materiałów budowlanych, jak i opłatę usług (na przykład demontażu starych elementów domu i montażu nowych). Zwolnieniu podlegają „materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostało określone w audycie energetycznym”. I chociaż wymów wykonania audytu energetycznego został następnie wykreślony, to warto zauważyć, że tego typu dokument może okazać się niezwykle przydatny przy podejmowaniu decyzji o termoizolacji i termomodernizacji domu. Kompleksowy remont pozwala zmniejszyć rachunki za energię i bardziej ekologiczny sposób funkcjonowania domu. Oprócz wymiany pompy cieplnej, zakupu nowego pieca na bardziej ekologiczne paliwo czy docieplenia ścian, fundamentów i dachu, w ramach ulgi termomodernizacyjnej można także dokonać wymiany stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych czy bramy garażowej w ocieplanym garażu. Jeżeli audyt energetyczny wykaże, że współczynnik przenikania ciepła Uc jest zbyt wysoki, konieczna będzie wymiana okien i drzwi na zdecydowanie bardziej energooszczędne. Jakimi wskaźnikami się kierować? Najlepiej wytycznymi dla maksymalnego stopnia przenikania energii obowiązującymi od 31 grudnia 2020 dla pomieszczeń powyżej 16°C – czyli także budynków mieszkalnych. Wyglądają one następująco:

  • okna/drzwi balkonowe – 0,90 [W/(m2 ·K)];
  • okna połaciowe – 1,10 [W/(m2 ·K)];
  • drzwi zewnętrzne – 1,30 [W/(m2 ·K)];
  • drzwi/bramy w garażach ogrzewanych – 1,30 [W/(m2 ·K)].

Koniecznym wyborem są więc energooszczędne okna i drzwi, które posiadają niski współczynnik przenikania ciepła. Czym dokładnie jest współczynnik przenikania ciepła i jak można scharakteryzować dobre okno, przeczytasz na naszym blogu.
Ile zaoszczędzisz na uldze termomodernizacyjnej?

Można odpisać sobie aż 23% wydatków poniesionych na termomodernizację budynku, ale nie może być to więcej niż 53 tysiące złotych. Taką kwotę można odpisać sobie przez maksymalnie 3 lata. Chociaż ulga zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2019, to skorzystać z niej mogą także Ci, którzy są już w trakcie prac termomodernizacyjnych. Jednakże, ulga obejmie jedyne te prace i zakupy, które zostały dokonane już w 2019 roku. Oczywiście każdy wydatek na termomodernizację musi być potwierdzony odpowiednią fakturą VAT.